Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

Życie w Andach i na Pogórzu [film + zdjęcia]

| 13 maja 2016

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz krótkiej filmowej relacji z wernisażu fotografii Anny Wantuch, który odbył się 18 maja 2016 r.

 

Galeria:

Anna Wantuch wernisaż (19)

 

Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 19 maja gościliśmy dwie grupy dzieci, które pod przewodnictwem Michała Piotrowskiego zagłębiały się w klimat Peru.

 

Od 16 maja w Galerii Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu przy ul. Szwedzkiej 2 będzie można obejrzeć wystawę prac fotograficznych Anny Wantuch.

Prezentowane na wystawie prace są efektem podróży bliskich i dalekich – do wiosek peruwiańskich i wsi Pogórza Ciężkowickiego. Do Peru Anna Wantuch została zaproszona przez pracujących tam misjonarzy z diecezji tarnowskiej – ks. Bogdana Trzópka i ks. Mariusza Maziarka. W Andach nie tylko obserwowała życie miejscowej ludności i poznawała jej kulturę, ale również w tym życiu brała czynny udział. Rozmowy, wspólna praca na polu, taniec, wsłuchiwanie się w opowieści niejednokrotnie pełne zwątpienia i goryczy – to wszystko sprawiło, że fotografka odkryła wiele elementów łączących życie ubogiej ludności górskich wiosek Peru z życiem jej sąsiadów z wiosek rodzinnego Pogórza. – To było fantastyczne odkrycie. Zrozumiałam, że mimo odległości, jak nas dzieli, koloru skóry, strojów, świątecznych pieśni, jest coś, co dzieje się tak samo – tam i tu. To ciężka praca, zmagania z przyrodą, codzienne troski – mówi autorka fotoreportażu.

Wystawa odsłania piękno surowego krajobrazu Andów i prostotę życia na polskiej wsi. Widz spogląda w oczy ludzi, którzy mimo różnic kulturowych i odmiennych tradycji są do siebie podobni w znoju pracy, w trosce o najbliższych, w marzeniach o lepszym jutrze.

16 - 31 maja

16 – 31 maja

Anna Wantuch urodziła się w 1967r. Mieszka w Ciężkowicach. Pracuje jako nauczycielka w Nowym Sączu. Jest absolwentką Akademii Ignatianum w Krakowie, gdzie ukończyła wydział pedagogiki ogólnej i religijnej, a także etyki, filozofii, wiedzy o kulturze. Studiowała również na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, zaś  realizując swoje artystyczne zainteresowania, ukończyła wydział fotografii na Uniwersytecie M. Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Jej pasją jest fotografika – należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej fotografie były często docenione i nagradzane na licznych konkursach. Poza fotografiką interesuje się narciarstwem, turystyką górską, sztuką i kulturą Polski oraz innych krajów.

 

Tags: , , , , , ,

Kategoria: Ciekawostki, Inne

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!