Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!

[Podsumowanie]: 2017 rok w Centrum Informacji Turystycznej

| 5 stycznia 2018

Za nami bardzo pracowity i udany rok 2017, który upłyną pod znakiem 725. rocznicy lokacji naszego miasta. Chcemy go podsumować, aby przybliżyć wam wszystkie nasze działania z ostatnich 12 miesięcy. Prócz podstawowych zadań, czyli obsługi turystów krajowych i zagranicznych, włączyliśmy się także w szereg innych inicjatyw. Szczegółowe zestawienia oraz liczby zawarliśmy poniżej.

Od kilku lat zauważamy regularny wzrost zapytań pośrednich (mailowych i telefonicznych) oraz liczby turystów odwiedzających Nowy Sącz, zarówno krajowych jak i zagranicznych.

2017 rok w liczbach:

 • Liczba turystów: 14 942 (w tym krajowych: 13156 i zagranicznych: 1786)
 • Kontakt pośredni: 3653 (w tym telefonicznie: 2392 i mailowych: 1261)

2017 rok był dla nas rekordowy pod względem ilości zorganizowanych wystaw, było ich aż 13. W naszej siedzibie swoje prace wystawiali artyści pochodzący w większości z terenów Sądecczyzny. Ubiegły rok rozpoczęliśmy od wystawy fotografii Michała Piotrowskiego, a zakończyliśmy zbiorową wystawą pt. Nowy Sącz.

Oto wszystkie wystawy:

Zorganizowaliśmy również promocję książki pt. Niezwykły tydzień Frani, której autorką jest nowosądeczanka Jadwiga Marzec. Więcej o tej niezwykłej bajce, przeczytać możecie tutaj:

Spotkanie z Jadwigą Marzec – autorką książki pt. Niezwykły tydzień Frani

15 września 2017

Aktywnie zaangażowaliśmy się w akcje społeczne, takie jak Gra Miejska organizowana przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, a także Sądecki Dzień Radości, który odbył się po raz piąty.

Wspieraliśmy również akcje charytatywne. Nasza siedziba została dwukrotnie udostępniona jako punkt zbiórki darów dla Polonii na Ukrainie. Organizatorem akcji była Fundacja Bratnia Dusza z panią prezes Iwoną Romaniak na czele. Pierwsza akcja o nazwie „Lwów 2017”, zakończyła się wielkim sukcesem, a zebrane dary, fundacja wraz motocyklistami grupy motosacz.pl dostarczyła do najbardziej potrzebujących rodzin polskiego pochodzenia na Ukrainie.

Druga zbiórka nosiła nazwę „Szybka pomoc dla Polonii”, w której wspólnie z mieszkańcami Sądecczyzny zbieraliśmy ciepłą odzież i leki dla naszych rodaków ze wschodu. Patronat honorowy nad obiema zbiórkami objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Wiele uwagi oraz pracy poświęciliśmy na przygotowanie materiałów promujących nasze miasto. Praktycznie od zera stworzyliśmy informator miejski zawierający informacje o zabytkach, gastronomii, rozrywce i rekreacji w Nowym Sączu. Nakładem niemal 12 tysięcy sztuk został wydany w dwóch językach, polskim oraz angielskim.
Zaprojektowaliśmy okolicznościową ulotkę wydaną z okazji 725lecia lokacji miasta, w której przybliżamy najciekawsze daty z życia miasta od czasów jego lokacji, czyli 8 listopada 1292 roku. Również z okazji rocznicy lokacji, został wydany dwujęzyczny folder o historii miasta w formacie A4. Pod koniec roku wprowadziliśmy dwie kolejne ulotki, tym razem w formacie DL, opowiadające o Ratuszach w Nowym Sączu oraz o ciekawostkach związanych z miastem.

Aplikacja mobilna Nowy Sącz

Przy współpracy z obiektami noclegowymi na terenie Nowego Sącza przeprowadziliśmy akcję promującą mobilną aplikację miejską. Każdy obiekt, który przystąpił do współpracy został wyposażony w naklejki oraz tablice pleksi z informacjami o możliwości bezpłatnego pobrania mobilnego przewodnika miejskiego.
Już teraz możemy napisać, że akcja się powiodła. Ilość pobrań regularnie rośnie, i przekroczyło już liczbę 4200, dla obu systemów operacyjnych tj. Androida i iOS.

Skoro o promocji miasta mowa, to wypada wspomnieć, że reprezentowaliśmy Nowy Sącz na różnego rodzaju targach, konferencjach, spotkaniach, wydarzeniach kulturalnych i sportowych. W tym na targach seniorów w Chorzowie, czy spotkaniach studyjnych Klastra Turystycznego.

Jako pracownicy Centrum Informacji Turystycznej uczestniczyliśmy w szkoleniach, podnosząc swoją wiedzę i kwalifikacje, aby możliwie najlepiej podjąć odwiedzających nas turystów. Kolejny raz nasz punkt otrzymał cztery (najwięcej) gwiazdki podczas certyfikacji Małopolskiej Organizacji Turystycznej.
Również dzieliliśmy się naszą wiedzą, prowadząc prelekcje dla dzieci i młodzieży z nowosądeckich szkół. Podczas zajęć słuchacze mogli poszerzyć swoją wiedzę o mieście i okolicy, a także dowiedzieć się, czym zajmuje się Centrum Informacji Turystycznej oraz przyjrzeć się naszej pracy z bliska.

Końcem maja 2017 roku, nasza siedziba przeszła remont oraz wzbogaciła się o nowe elementy. Na ścianach pojawiły się fototapety prezentujące nasze piękne miasto, a także nowe kinkiety i defibrylator AED.

Dzięki wsparciu Biura Cyfryzacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego my oraz kilka innych obiektów miejskich wzbogaciło się o urządzenia IoT oraz Hot Spoty Wi-Fi. Prędkość łącza internetowego dostępnego dla naszych gości również ostała zwiększona, co gwarantuje o wiele wygodniejsze korzystanie z zasobów sieci.

Ruch na naszej stronie internetowej www.ziemiasądecka.info również wzrósł względem roku poprzedniego.
Oto szczegółowe statystyki:

 • Sesje: 97 491 (2017) / 78 023 (2016) – wzrost od 24,95%
 • Użytkownicy: 69 698 (2017) / 56 727 (2016) – wzrost o 23,34%
 • Odsłony: 179 329 (2017) / 148535 (2016) – wzrost o 20,73%

Warto wspomnieć o 10 najczęściej odwiedzanych miejscach na naszej stronie:

 1. Kalendarz imprez w Nowym Sączu
 2. Strona głowna
 3. Kalendarz imprez w powiecie nowosądeckim
 4. Kalendarz imprez
 5. Nowy Sącz dla dzieci
 6. 725 lat Nowego Sącza – Imieniny Miasta
 7. Zabytki Nowego Sącza
 8. Plan imprez na 2017 w Piwnicznej Zdroju
 9. I Zlot Food Trucków w Nowym Sączu
 10. Sądecczyzna dla aktywnych – baseny odkryte i kąpieliska

Powyższe statystyki dobitnie wskazują, że Nowy Sącz i Sądecczyzna stają się coraz ciekawszym kierunkiem turystycznym.

Tags: , ,

Kategoria: Polecane

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

PolishEnglishFrenchGermanItalianSlovakUkrainian
Skip to content Kliknij, aby posłuchać podświetlonego tekstu!