Pocztówki świąteczne inne niż wszystkie…
Niewiele ponad dwadzieścia lat temu, mało kto słyszał, a na pewno wiedział, co to jest SMS, nie mówiąc już o MMSach czy wiadomościach e-mail. Ludzie musieli radzić sobie bez tych zdobyczy techniki. Tradycja nakazywała, aby na zbliżające się święta wysłać do rodziny, przyjaciół i znajomych kartki świąteczne z życzeniami pomyślności spokojnych i wesołych świąt, spędzonych w gronie rodziny.
Niestety, teraz w dobie wysoce rozwiniętej technologii zapominamy o tradycjach, zastępując ją tylko namiastką tego, co kiedyś uchodziło za normę. Bądźmy ze sobą szczerzy, dla starszej części rodziny elektroniczna forma życzeń nigdy nie będzie tym samym, co kolorowy kartonik z odręcznie napisanymi życzeniami.
Na szczęście, wysyłanie świątecznych pocztówek staję się na powrót modne, młodzi ludzie zaczynają doceniać i zwracać coraz większą uwagę na tradycje, o której przez ostatnie lata zapominaliśmy.
Świąteczna pocztówka to coś namacalnego, coś wyjątkowego, coś wywołującego wiele uśmiechu na twarzach babci, dziadka czy wnuka, który otrzymuje swój pierwszy list w życiu. Przy tej okazji, pragniemy poinformować, że do sprzedaży właśnie trafiły Bożonarodzeniowe reprinty pocztówek, ale inne niż wszystkie, takie które ciężko jest gdziekolwiek zdobyć. Co w nich takiego szczególnego? Na przykład to, że pochodzą z lat 20stych i 30stych XX wieku. Nie są w regularnej sprzedaży, co zwiększa ich unikalność. Dostępne są aż 44. różne wzory, klasyczne i składane (z wkładką z życzeniami oraz kopertą), w bardzo atrakcyjnej cenie, każdy znajdzie coś dla siebie.
Kartki prezentowane na zdjęciach oraz kilkanaście innych wzorów świątecznych można obejrzeć i zakupić na Poczcie w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226).
Czy wiecie, że:
- Za „ojca” świątecznych pocztówek uznaje się Szkota Thomasa Sturrock.
- Pierwsze 1000 sztuk drukowanych kartek wyprodukowano w Anglii na zlecenie sir Henry’ego Cole’a, dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.
- W Ameryce kartki świąteczne pojawiły się w 1875 roku, a rozpopularyzował je pochodzący z Wrocławia Louis Pranga.
- Pomysłodawcą nazwy „pocztówka” był sam Henryk Sienkiewicz!
Kategoria: Ciekawostki