A co tam Panie w MOKu słychać?
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu
Al. Wolności 23
tel. 500 23 11 23
500 27 37 27
www.mok.nowysacz.pl
„Wszystko w rodzinie”
25 marca 2023 r., godz. 17.00
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na spektakl „Wszystko w rodzinie”
w wykonaniu Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
w okazyjnej cenie biletu: 10 zł
Akcja przedstawienia toczy się w sposób niezwykle skomplikowany i zaskakujący. W szpitalu św. Andrzeja w Londynie przygotowywane jest świąteczne przedstawienie dla pacjentów. Jednocześnie odbywa się tam zjazd neurologów. Już samo połączenie tych dwóch wydarzeń nie może skończyć się dobrze. Jakby tego było mało, jeden z lekarzy dowiaduje się o niespodziewanej wizycie kogoś bliskiego, o którego istnieniu do tej pory nie miał najmniejszego pojęcia…
Reżyseria: Ewa Janus
Obsada: Michał Sokołowski, Sylwia Krasińska, Dorota Klimala, Błażej Tolka, Małgorzata Kuźma-Śliwińska, Mariusz Hatlaś, Bartosz Lizoń, Tomasz Boczarski, Anna Zielińska-Croom, Ewa Janus, Paweł Kaczor, Janusz Dobosz.
Biuro matrymonialne
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
26 marca 2023 r., godz. 17.00 i 19.00
Bilet normalny – cena: 40 zł / karta nowosądeczanina: 30 zł
Ben jest pracownikiem niewielkiego biura matrymonialnego w centrum Londynu. Pewnego dnia odwiedza go jego dawny kolega – Phill – jest rozwiedziony i szuka partnerki na całe życie. Ben zobowiązuje się znaleźć mu żonę w trzy dni. Ostra selekcja trwa. Przez biuro przewijają się najróżniejsze kandydatki, wdowy panny i rozwódki. Każda ma swoje życzenia, oczekiwania i marzenia. Wszyscy chcą znaleźć tego, lub tę jedyną… Niestety nie wszyscy są zupełnie „normalni” ich oczekiwania są czasami bardzo zaskakujące. Szybkie wymiany zdań, zwariowane dialogi, cięte riposty i szaleństwo w oczach. Zobaczcie jak wygląda „zwykły” dzień pracownika biura matrymonialnego.
reżyseria: Ewa Janus
obsada: Michał Sokołowski, Błażej Tolka, Mariusz Hatlaś, Małgorzata Kuźma-Śliwińska, Ewa Janus, Anna Zielińska-Croom, Maria Laskosz, Dorota Klimala
Wieczór Poetycki Marka Basiagi
27 marca 2023 r., godz. 18.00
Serdecznie zapraszamy na wieczór poetycki Marka Basiagi, który odbędzie się 27 marca, o godz. 18:00 w Sali Kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.
W wieczorze poetyckim wezmą udział aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu: Natalia Ludrowska-Komorska, Sylwia Krasińska, Barbara Klimczak, Maria Laskosz, Jola Marczuk, Tomasz Worobiow, Bartosz Lizoń, Marcin Iwański, Grzegorz Racoń
Wstęp wolny
Marek Basiaga urodził się w 1952 r. w Nowym Sączu. Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów został zatrudniony przez macierzystą uczelnię jako historyk filmu. Z tego czasu pochodzą jego prace naukowe, które drukował w takich książkach zbiorowych, jak: Szkice o filmie polskim (1985), Film polski. Twórcy i mity (1987), Od fantastyki do komiksu (1993), publikował też w miesięczniku Kino. Ukończył również bibliotekoznawstwo i podyplomowe studium pedagogiczne. Uprawiał też dziennikarstwo. Był redaktorem kwartalnika „Almanach Sądecki”.
Jako poeta debiutował w 1974 r. wierszem Wyrok w Życiu Literackim. Poezje, eseje, szkice krytyczno-artystyczne, opowiadania Marka Basiagi można znaleźć m.in. w następujących czasopismach: Literatura, Tygodnik Kulturalny, Nowy Wyraz, Miesięcznik Literacki, Poezja, Vademecum, Magazyn Kulturalny, Regiony, W drodze, Almanach Sądecki, Fakty, Topos, Tytuł, Fraza, Przegląd Artystyczno-Literacki. Łącznie ukazało się 14 tomików poezji. Marek Basiaga był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Dziady część II
Teatr Scena M
29 marca 2023 r., godz. 9.00
bilety 20 zł
Dziady II to utwór opisujący dawny obrzęd ludowy związany z przywoływaniem dusz zmarłych, w trakcie którego żywi pomagają umarłym w odzyskaniu spokoju ducha, a zmarli w zamian udzielają żyjącym przestróg i nauk moralnych, na podstawie własnych doświadczeń.
Dziady w wykonaniu Teatru Scena M obfitują w symboliczne pogańskie tańce i rytuały, połączone ze współczesną choreografią. Zobaczymy tutaj maski oraz teatr lalkowy. Płonące świece jak i zapach tlących się ziół podczas spektaklu uzupełni atmosferę mistycznych przeżyć.
Reżyseria: Małgorzata Przędzak
Kostiumy: Izabela Wiatrak
Scenografia, lalki: Małgorzata Przędzak, Janusz Michałek
Reżyseria świateł: Tomasz Urbański
Muzyka: Maria Laskosz, Mateusz Żabiński
Realizacja dźwięku: Michał Skoczeń
Występują:
Aniela Gajdosz
Aleksandra Małota
Aleksandra Surma
Emma Marciniak
Elżbieta Piech
Helena Sikorska
Martyna Mól
Weronika Rolka
Jakub Stężowski
Marcin Turek
Jan Dusza
Filip Chorążewski
Pomoc domowa
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego
1 kwietnia 2023 r., godz. 18.00
23 maja 2023 r., godz. 18.00
Bilet 40 zł/ karta nowosądeczanina 30 zł
„Pomoc Domowa ” to komedia totalna. Tekst Marc’a Camoletti’ego (tłumaczenie Bartłomieja Wierzbięty) to uczta literacka, majstersztyk niezwykły. Świetna reżyseria i gra wspaniałych miłośników teatru – to wisienka na torcie!
Dom wisi nad przepaścią, bo pewne małżeństwo zaczyna mieć przed sobą tajemnice. Norbert kocha swoja żonę Olgę, ale pszczółki chodzą mu po głowie. Olga kocha Norberta, ale piżamę męża chętnie pożycza „koledze z dzieciństwa”. To wszystko na raz w jednym domu w tym samym momencie. Całe szczęście, że „pomoc domowa” potrafi sprytnie zaradzić na te i inne tajemnice i z niebywałą elokwencją rozeznaje się w sytuacji, a za zamkniętymi drzwiami, których mnóstwo w owym domu, rozbraja bombę… i wszystko wraca do normy.
Autor – Marc Camoletti
Reżyseria – Małgorzata Przędzak
Adaptacja i tłumaczenie – Bartosz Wierzbięta
Scenografia – Dawid Gaborek, Małgorzata Przędzak
Kostiumy – Izabela Wiatrak, Małgorzata Przędzak
Muzyka – Maria Laskosz, Filip Ogorzałek, Bartłomiej Górka, Jakub Górka, Michał Lipiak
Światło – Tomasz Urbański
Dźwięk – Michał Skoczeń
Występują:
Barbara Klimczak
Jola Marczuk
Anna Mółka
Paweł Cabała
Marcin Iwański
„Wesele” Stanisław Wyspiański
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
9 maja 2023 r., godz. 17.30
bilety 40 zł/ karta nowosądeczanina 30 zł
Wspólny projekt aktorów, reżyserów oraz scenografów Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
Obsada:
Gospodarz: Dominik Wojda, Pan Młody: Dawid Sromek,
Dziennikarz: Andrzej Jabłoński, Poeta: Tomasz Worobiow,
Dziad: Błażej Tolka, Czepiec: Marcin Iwański,
Jasiek: Kamil Maj, Panna Młoda: Klara Polańska,
Rachela: Małgorzata Przędzak, Gospodyni: Barbara Klimczak,
Kuba: Oskar Nalepa, Chochoł: Amelia Jasińska,
Upiór-Szela: Wiktor Chruślicki, Stańczyk: Maciej Kożuch,
Wernyhora: Benedykt Polański, Rycerz: Stanisław Wierzbicki,
Hetman: Nikodem Bulanda
ZESPÓŁ REGIONALNY „SĄDECZANIE”
Pułapki Miłości
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
11 maja 2023 r., godz. 18.00
Bilety 40 zł/ karta nowosądeczanina 30 zł
Tematem sztuki Inki Dowlasz są relacje między kobietą a mężczyzną oraz pułapki codziennych schematów, które tak łatwo mogą zniszczyć to, co na początku było piękne. Marta i Robert, małżeństwo z wieloletnim stażem, znalazło się w błędnym kole wzajemnych oskarżeń. Marta przerażona jest panującą wokół niej uczuciową pustką, brakiem zainteresowania ze strony męża i upływającym czasem, który odbiera jej nadzieję, że coś się zmieni na lepsze. Robert od słów krytyki i domowych obowiązków ucieka w ramiona młodej kochanki, która z kolei z coraz większym trudem godzi się z rolę tej „drugiej”. Rudolf, u którego Ola wynajmuje mieszkanie, pomaga wyzwolić się jej z uczucia do Roberta. Razem z małżonkami mieszka siostra Roberta, Justyna, która porusza się na wózku. Rodzina wyręczając Justynę w codziennych obowiązkach, odmawia jej tym samym prawa do normalnego funkcjonowania i do niezależności. Sami stwarzają sobie z Justyny ciężar, który zaczyna im doskwierać. Słowa: „Nie potrafisz – to sposób, żeby zrobić z kogoś kalekę.” – to powtarzający się refren sztuki, odnoszący się do wszystkich pułapek, w jakie wpadają bohaterowie. W gąszczu wzajemnych rozczarowań i oskarżeń dochodzi między małżonkami do kłótni, która uwalnia ich prawdziwe uczucia i skrywany do tej pory ból. Marta i Robert pojmują, jak bardzo oddalili się od siebie, a zarazem jak bardzo są sobie potrzebni. Czasami wstrząs jest niezbędny, żeby można było dalej iść razem przez życie…
Pułapki miłości nie oskarżają żadnego z bohaterów o zaistniały stan rzeczy, nikogo też nie usprawiedliwiają. Autorka w obiektywny sposób przedstawia postaci, którym daje pełne prawo do wyrażenia swoich uczuć i myśli. Jednocześnie przypomina nam, jak ważna jest wzajemna komunikacja i słuchanie drugiej osoby.
Chory z urojenia
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
19 maja 2023 r., godz. 17.00
Bilety 40 zł/ karta nowosądeczanina 30 zł
Historia hipochondrycznego Argana, który nieustannie wmawia sobie kolejne choroby, gdy tymczasem cieszy się dobrym zdrowiem. Z ogromną skrupulatnością stosuje się jednak do zaleceń lekarza. Jednocześnie dąży do tego, by jego córka Aniela poślubiła lekarza, pomimo faktu, że ta już od dawna kocha Kleanta.
TWÓRCY:
Adaptacja sceniczna i reżyseria Jarosław Szwec
Ruch sceniczny Klara Polańska
Dobór muzyki Jarosław Szwec
Kostiumy Jarosław Szwec, Izabela Wiatrak
Scenografia Dawid Gaborek
Światło Tomasz Urbański
Dźwięk Michał Skoczeń
Występują:
Argan – Rafał Życzkowski
Belina – Magdalena Zychowicz
Aniela – Katarzyna Barth
Ludwisia – Klara Polańska
Berald – Paweł Szczepaniak
Kleant – Dariusz Salabura
Pan Biegunka – Michał Sokołowski
Tomasz Biegunka – Bartosz Lizoń
Pan Czyściciel – Anna Skwarek-Nowak
Pan Wonny – Ewa Janus
Pan Wiara – Marcin Iwański
Antosia – Sylwia Krasińska
Mieszczanin Szlachcicem
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
21 maja 2023 r., godz. 17.00
Znakomita komedia klasyka francuskiej dramaturgii. Pan Jourdain wzbogacił się na handlu i pragnie dostać się do wyższych sfer towarzyskich poprzez nabycie właściwych im manier i umiejętności. Zanim zrozumie swój błąd, popada w śmieszność i staje się łatwym łupem dla rozmaitych spryciarzy i wydrwigroszy.
TWÓRCY:
Adaptacja sceniczna i reżyseria Jarosław Szwec
Obsada
Pan Jourdain: Michał Sokołowski
Pani Jourdain: Barbara Klimczak
Lucylla: Weronika Harnik
Kleont: Dawid Sromek
Covielle: Kamil Maj
Michasia: Angelika Owsianka
Nauczyciel muzyki: Beata Zięcina
Nauczyciel poezji: Magdalena Zychowicz
Nauczyciel dykcji: Anna Skwarek-Nowak
Nauczyciel tańca: Katarzyna Barth
Nauczyciel fechtunku: Bartosz Lizoń
Nauczyciel filozofii: Joanna Wielgus
Krawiec: Ewelina Życzkowska
Czeladnicy krawieccy: Rafał Życzkowski i Dariusz Salabura
Lokaje: Paweł Szczepaniak i Tomasz Szkaradek
Dorant: Marcin Iwański
Mufti: Rafał Życzkowski
Dorymena: Sylwia Krasińska
Śpiewaczka: Joanna Tobiasz
Pianino Maria Laskosz
Tancerki: Klara Polańska, Karolina Górka, Zuzanna Basiaga, Zuzanna Pyzik, Martyna Stawiarska, Inez Legutko, Gabriela Poręba, Gabriela Bielak
Choreografia tańca Klara Polańska
Dobór muzyki Jarosław Szwec
Kostiumy Jarosław Szwec i Izabela Wiatrak
Scenografia Dawid Gaborek
Światło Tomasz Urbański
Dźwięk Michał Skoczeń
Makbet
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
31 maja 2023 r., godz. 17.30
bilety 40 zł/ karta nowosądeczanina 30 zł
Zapraszamy na adaptację Makbeta w reżyserii Mateusza Trembaczowskiego.
„Makbet” jest podróżą przez wnętrze chorego umysłu, opowieścią o szaleństwie, schodzeniu z własnej ścieżki, upadku ducha i podążaniu za destrukcyjnymi myślami.
Forma inscenizacji pomaga w konfrontacji z własnymi lękami, strachem i pozwala zburzyć zamek myśli, w którym często mimowolnie zamyka się człowiek we wnętrzu własnej głowy.
TWÓRCY:
Reżyseria i adaptacja Mateusz Trembaczowski
Muzyka Jakub Jantczak, Mateusz Trembaczowski
Scenografia Kacper Mroczkowski
Obsada
Makbet: Kacper Mroczkowski
Lady Makbet: Aneta Kruczek-Kuźma
Wiedźmy: Helena Sikorska, Klara Racoń, Aleksandra Pogwizd
Malcolm: Mateusz Marczuk
Banko: Paweł Kaczor
Lady McDuff: Ewelina Życzkowska
Odźwierny: Rafał Życzkowski
McDuff: Oliwier Śliwiński
Kategoria: Polecane